• info@petrolpiyasasi.com
  • 0 544 777 77 33

HABER DETAYI

13 Eylül 2020 15:47

EPGİS: “Akaryakıtta KDV, % 1’e Düşürülmeli”

EPGİS Genel Başkanı Fesih Aktaş Amasya’da bir gelir uzmanının akaryakıt istasyonunda vergi denetimi yaparken saldırıya uğraması kınanırken vergi kaçakçılığına karşı KDV’nin ÖTV’ye eklenmesi önerisinde bulunuldu.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) yapılan yazılı açıklamada, Amasya’daki bir akaryakıt istasyonunda vergi denetimi yaptığı esnada Merzifon Vergi Dairesi Gelir Uzmanı Murat Bardakçı’ya yapılan saldırı nedeniyle derin bir üzüntü duyulduğu belirtilerek “Kanunlara ve insan haklarına saygılı, vergisini son kuruşuna kadar veren tüm bayilerimiz adına medyaya yansıyan bu olayı en şiddetli şekilde kınıyor, olayın yargıya intikalini takiben çıkacak karara güvenimizin tam olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Her biri aynı zamanda kamu hizmeti sağlayan ve 7/24 fedakarca çalışan akaryakıt bayilerinin bu tür bir olayla gündeme gelmesi ve bazı mecralarda bu tekil olayın ‘akaryakıtçı terörü’ olarak anılması sektörümüz adına üzüntü verici ve kırıcı olmuştur. Bu vesileyle akaryakıtta vergi kaynaklı kaçakçılığın ülkemizde ulaştığı boyutun artık ne yazık ki şiddete yöneldiği ve sorumluluğunu yerine getiren kamu görevlilerine karşı dahi tehdit oluşturduğu gerçeğini görmekteyiz.” ifadeleri kullanıldı.

“VERGİ KAÇAĞINA ÇÖZÜM, KDV’NİN ÖTV’YE EKLENMESİ”

Vergi kaçakçılığının bazı akaryakıt dağıtım firmaları tarafından sıradan bir uygulama haline getirildiğine dikkat çekilirken bunun kesin çözümünün, akaryakıttaki yüzde 18’lik KDV oranından 17 puanlık kısmının ÖTV’ye eklenerek akaryakıtta KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi olduğu kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklamanın devamında şu cümlelere yer verildi:

“İlk defa sendikamızca geliştirilen ve dile getirilen, daha sonra sektördeki diğer STK, oyuncu ve değerli vergi uzmanlarınca da kabul görmeye başlayan bu çözümümüzle, akaryakıt fiyatlarında tüketici yönünde herhangi bir fiyat değişimi olmayacaktır. Buna rağmen devletin tahsil kabiliyetinden yoksun kaldığı milyarlarca lira zaman içinde devlet kasasına yeniden girmeye başlayacaktır. Sendikamızın bu savını yaklaşık 4 yıldır dile getirmesi ve ısrarcı olması bunun yegane çözüm olmasından kaynaklanmaktadır.”

“DEVLETİN VERGİ KAYBI YILLIK 5 MİLYAR LİRA”

“Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan tespitlerde, akaryakıtta sahte fatura yoluyla vergi kaçakçılığının geçen yılki bilançosunun 5 milyar lirayı geçtiği belirtildi. EPGİS olarak bizler de bu miktarda bir kaybın olduğu bilgisini geçmişte yaptığımız basın açıklamalarında paylaşmıştık.

Akaryakıt piyasasında vergi kaçakçılığı, neden olduğu haksız fiyat rekabeti nedeniyle de sektörde bozucu etki göstermekte, vergisini vererek ticaretini sürdüren basiretli akaryakıt bayilerinin rekabette geri düşmesine neden olmaktadır.

Kaçırdığı vergi miktarını fiyat düşürmekte kullanan diğer bayiler bu sayede kuvvetlenmekte ve çoğalmakta, bu durum ne yazık ki düzenleyici kararlar üzerinde dahi etkiler oluşturmaktadır.

Neden olduğu vergi kayıpları ve sektördeki etkileri nedeniyle vergi düzenlemesinin artık ülkemiz ve sektörümüz için zamanının geldiğini düşünüyor, bu vesileyle Gelir Uzmanı Murat Bardakçı’ya yapılan saldırıyı bir kez daha kınıyor, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.