TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
4,134 ZİYARETÇİ
  • LİSANS NO: RAF/2610-3/27891
  • YETKİLİ KİŞİ: Kurumsal Yönetici
  • ADRES: Siteler Mah. Aygaz Cad. No:21/1
  • TELEFON: 0 (232) 966 6000
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:00 - 18:00
SERVİS SAATLERİ 08:00 - 18:00
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

FİRMA HAKKINDA

2008

Petkim satın alındı, vizyon belirlendi, yatırım planı yapıldı.

2009

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu hazırlandı. Çevre ve Orman Bakanlığından “ÇED Olumlu Raporu” alındı.

2011

STAR Rafineri’nin temeli, 25 Ekim’de Petkim Yarımadası’nda 2.400 dönüm arazi üzerine atıldı.

EPC (detay mühendislik, tedarik ve inşaat ) süreci, şirketlerle ön ihale toplantıları düzenlenerek, kasım ayında başladı.

2012

Aralık ayında Türkiye’nin ilk “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi”ni aldı.

2013

Elektrik ve otomasyon teknolojilerinde ürettiği ürün, sistem ve çözümleriyle dünyada lider bir kuruluş olan İsviçre merkezli ABB şirketi ile 27 Şubat’ta “Ana Elektrik Tedarikçisi” (MEC) anlaşması imzalandı.

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve otomasyon sektöründe dünyaca ünlü şirketlerden biri olan Honeywell ile 12 Mart’ta “Ana Otomasyon Tedarikçisi” (MAC) anlaşması yapıldı.

Türkiye’nin en büyük yatırımının inşaat sürecinde çok önemli bir eşik daha aşıldı. Rafinerinin EPC (Engineering, Procurement, Construction- Detay Mühendislik, Tedarik, İnşaat) sürecini üstlenen dünya devi dört firmayla imzalar atıldı.

Faaliyetlerini çevresel ve sosyal boyutları ile birlikte planlayan STAR Rafineri, uluslararası bir çalışma olan ESIA (Environmental and Social Impact Assessment ) raporunu yayınladı.

2014

STAR Rafineri için 6 Haziran’da, 3.29 milyar dolarlık Türkiye reel sektör tarihinin en büyük ve en uzun vadeli proje finansmanı kredisi anlaşması imzalandı.

STAR Rafineri, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz proje finansmanı operasyonlarından biri oldu.

STAR Rafineri proje finansmanı, Global Financial Conferences organizasyonu tarafından her yıl verilen “Yılın En İyi Bono ve Kredi İşlemleri” ödüllerinin (Bond & Loans Awards), Türkiye ayağında aday gösterildiği 4 kategorinin 3’ünden ödül aldı.

2015

STAR Rafineri, 2015 yılının şubat ayında, Thomson Reuters yayınlarının uluslararsı finans alanında faaliyet gösteren ve 28 yıldır yayınlanan dergisi Project Finance International’ın (PFI), dünya devi şirketlerin finans projelerini ödüllendirdiği törende “Yılın En İyi Rafineri Finansmanı Anlaşması” ödülüne layık görüldü.

STAR Rafineri’ye, yatırım projelerinin finansmanı konusunda referans niteliği taşıyan saygın yayınlardan biri olan Infrastructure Journa (IJ) tarafından ‘Avrupa’da Yılın En İyi Rafineri Finansmanı Anlaşması ödülü verildi.

2018

STAR Rafineri’nin 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Petkim Yarımadası üzerindeki “Value Site” projesinin temel basamağı olan STAR Rafineri, üretime başlayınca Türkiye’nin milyarlarca dolar döviz tasarrufu yapmasını sağla

STAR Rafineri’nin (SOCAR Turkey Aegean Refinery) temeli 25 Ekim 2011 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Petkim Yarımadası’nda atıldı.

Türkiye’nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesini alan STAR Rafineri, Petkim Yarımadası’nda yaklaşık 2.400 dönümlük alana kuruluyor.

Ural, ‘Azeri Light’ ve Kerkük gibi çeşitli ham petrol türlerini işleyebilecek olan STAR Rafineri toplamda, 63 tank ile yaklaşık 1 milyon 640 bin metreküp depolama kapasitesine sahip olacak.

STAR Rafineri, İspanyol Técnicas Reunidas, İtalyan Saipem, Güney Koreli GS Engineering ve Japon ITOCHU firmalarının oluşturduğu uluslararası konsorsiyum tarafından inşa ediliyor. Dünya devi olan bu dört firma ile anlaşmalar, 20 Mayıs 2013 tarihinde imzalandı.

Toplam yatırım değeri 6 milyar dolara ulaşacak STAR Rafineri’de bu tutarın 3.29 milyar doları proje finansmanı kredisiyle, kalanı ise öz kaynaklardan sağlanacak.

STAR Rafineri proje finansmanı, kredi büyüklüğü ve vadesi açısından Türkiye’nin bugüne kadar ki en büyük ve en uzun vadeli kredi anlaşması özelliğini taşıyor. 2014 yılının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz proje finansmanı operasyonlarından biri olarak tanımlanıyor.

STAR Rafineri, imzalanan 3.29 milyar dolarlık proje finansmanıyla 2014 yılının aralık ayında, Global Financial Conferences organizasyonu tarafından her yıl verilen “Yılın En İyi Bono ve Kredi İşlemleri” ödülleri kapsamında (Bond & Loans Awards) “Yılın En İyi Proje Finansmanı”, “Yılın En İyi İthalat Finansmanı”, “Yılın En İyi Sendikasyon Kredisi” kategorilerinde ödül kazandı.

STAR Rafineri, 2015 yılının şubat ayında Thomson Reuters yayınlarının dergisi Project Finance International’ın (PFI), dünya devi şirketlerin finans projelerini ödüllendirdiği törende ‘Yılın En İyi Rafineri Anlaşması’ ödülüne layık görüldü.

Rafineri, yılda 1.6 milyon tonluk nafta, cari açığın önemli bileşenlerinden olan dizel, jet yakıtı ve petro kimyasalların ham maddesi olan LPG gibi petrol ürünleri üretimini gerçekleştirecek.

Çevre dostu, ileri teknolojilerle kurulan STAR Rafineri, Türkiye’de 1984 yılından sonra üretime geçecek ilk rafineri olacak.

STAR Rafineri, 2018 yılında devreye alındığında binlerce kişiye istihdam yaratacak, rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.